Úspešný rodinný podnik (1920 – 1999)

Zakladateľ tradície výroby betónovej škridly Mediterran Kálmán Mészáros sa zaoberal výrobou škridiel v obci Neded na území dnešnej Slovenskej republiky. Ručne vyrobené tzv. „Mészáros škridly” sú viditeľné už viac ako 90 rokov na strechách domov hlavne v obciach Vlčany a Neded.

Vilmos Mészáros išiel v šľapajách svojho otca, a v roku 1995 v maďarskom meste Bóly začal vyrábať betónové škridly na poloautomatickej výrobnej linke.

Dnes už výrobná technológia zodpovedá moderným európskym požiadavkám kvality s výrobou na plnoautomatickej linke. Tretia generácia rodiny vstúpila do podnikania v roku 1997 a súčasne sa začal rýchly technologický vývoj.

Obdobie vývoja produktu (2000-2004)

Vďaka dynamickému vývoju výroby, výrobných technológií a investícií do rozvoja produktov bol počiatočný formát škridly Mediterran 15 nahradený modelom Mediterran 10, ktorý sme neskôr prekrstili s názvom Danubia.

V roku 2000 vo Vlčanoch (okres Šaľa) vznikla spoločnosť Mediterran Slovakia s.r.o.. Vo fabrike sa vyrába škridla na plnoautomatickej výrobnej linke, ktorá je zárukou vytvárania istej kontinuálnej zásobárne produktov a poskytnutia služieb na vynikajúcej úrovni.

V roku 2001 bola naša ponuka výrobkov rozšírená o produktovú líniu Coppo – Antická červená, ktorá svojou formou a farebnými odtieňmi evokuje pocit slnečného Stredomoria.

V roku 2003 sme náš sortiment rozšírili o kompletnú produktovú líniu Coppo, ktorá sa vyznačuje špeciálnou, dvakrát ošetrenou povrchovou úpravou. Táto škridla v ten istý rok získala aj veľkú cenu na výstave Construma v Budapešti.

Náš sortiment sa za 3 roky (2005-2007) zdvojnásobil

V roku 2005 naša spoločnosť rozšírila svoj sortiment o nový produktový rad. Dvakrát zakrivená tradičná “Bobrovka”, t.j. produktový rad Rundo dodáva príjemný obraz a estetický  vzhľad historickým budovám a je vhodná na pokrytie striech akéhokoľvek typu nových budov a je vynikajúci aj pri renováciách striech.

Škridla Rundo získala ešte v tomto roku ocenenie na významnej medzinárodnej výstave.

Nové rozmery v zachovaní trvanlivosti strešných škridiel (od roku 2008)

V roku 2008 sa sortiment výrobkov s povrchovou úpravou ColorSystem ďalej rozšíril o produktové rady Rundo, Danubia, Coppo a strešné krytiny Zenit Antická červená.

V tom istom roku bolo v Kunszentmiklós odovzdaná úplne nová továreň spoločnosti vybavená automatickou technológiou.

Ako pokračovanie úspešného príbehu bola v roku 2007 uvedená na trh škridla Zenit, ktorá svojou vzrušujúcou karbónovou farbou, jednoduchým obdĺžnikovým tvarom a čistým homogénnym povrchom predstavuje nový trend v porovnaní s tradičnými škridlami. Strešné krytiny Zenit sú vybavené špeciálnou povrchovou úpravou ColorSystem.

V roku 2009 sme uviedli na trh produktovú líniu Vlčanka, ktorá sa vyznačuje svojimi prirodzenými farbami.

V roku 2010 sme ako výsledok dlhého výskumu vyvinuli proces povrchovej úpravy EVO, ktorý poskytuje našim škridlám prvotriednu ochranu a trvanlivosť.

V roku 2015 sme zaviedli novú produktovú líniu Synus. Synus je betónová strešná krytina s jedinečným vlnitým profilom – sínusoidou. Je vyrobená z vysokokvalitného farbeného betónu s dvojnásobnou povrchovou úpravou.

Vývoj značky

V roku 2010 sa po dôkladných prípravných a výskumných prácach zmenil obraz spoločnosti Mediterran. Značka dostala modernú farebnú koncepciu, ktorá odráža náš inovatívny spôsob myslenia, je dobre rozpoznateľná a vyčnieva z radu. Značku sprevádzala silná komunikácia.

Značka spoločnosti v roku 2015 bola zmenená na TERRAN. Hlavným dôvodom rebrandingu značky je skutočnosť, že ponuka spoločnosti sa postupne rozrástla a odklonila od výroby strešných krytín typických pre oblasť Stredozemného mora, čo označenie Mediterran evokovalo. Postupne sa zmenil aj cieľový trh spoločnosti a v súčasnosti väčšina zákazníkov pochádza zo strednej Európy. Vypustenie prívlastku Medi a nové označenie Terran má symbolizovať spoločnosť, ktorej produkty svojou kvalitou i dizajnom obstoja kdekoľvek na svete.

Dnes naša spoločnosť pôsobí ako medzinárodne uznávaný výrobca betónových škridiel a kompletných strešných systémov. V našej spoločnosti Mediterran Slovakia, s.r.o. sú základnou požiadavkou vedecko-výskumné a vývojové práce a dopyt po najvyššej kvalite. Iba tak môžeme dosiahnuť náš najdôležitejší cieľ: spokojní zákazníci.

Nový názov – kvalita ostáva (september 2022)

Dňom 22.9.2022 spoločnosť zmenila svoj názov na Terran Slovakia s.r.o. Táto zmena sa vykonala kvôli lepšej spojitosti so značkou TERRAN, pričom všetky ostatné údaje ostali nezmenené. Touto zmenou však spoločnosť nič nestráca na kvalite svojich výrobkov a naďalej pracuje na tom, aby uspokojila všetky požiadavky svojich odberateľov.

Vízia do budúcnosti

Okrem nadčasovej kvality našich výrobkov je filozofiou našej spoločnosti aj vytvorenie novej, životodarnej atmosféry s jedinečnými tvarmi a farbami. Podnikáme vážne kroky pri vývoji produktu, aby ste popustili uzdu svojej fantázii a vybrali strešnú krytinu, ktorá najlepšie vyhovuje vášmu vkusu a štýlu.

História betónu 

V súčasnosti je betón najpoužívanejším stavebným materiálom sveta, pričom pokrýva široké spektrum využitia. Prešiel však dlhú cestu, kým sa stal neodmysliteľnou súčasťou nášho života. Jeho história sa začala písať v roku 7000 p. n. l., avšak nešlo o čistý betón ale skôr o zmes vápenatej malty a kameniva, ktorá sa našla v Izraeli ako súčasť podlahy jednoduchého domu. Podobné nálezy sa našli tiež v Sýrii, na srbských brehoch Dunaja, v Egyptskej ríši, či v oblasti Grécka a Ríma. 

  • Technológiu betónu neskôr podstatne zdokonalili Rimania a zhotovili z neho mnohé stavby, ktoré stoja dodnes, napríklad Pantheon v Ríme 
  • Po obrovskom rozmachu betónu prišlo obdobie jeho úplného zaniknutia a následné znovuobjavenie v 18. storočí počas priemyselnej revolúcie 
  • Vznikali nové patenty s cieľom znovuobjaviť zabudnutú technológiu výroby betónu 
  • Prvé cementy sa vyrábali pri nízkych teplotách a ich vlastnosti sa výrazne menili 
  • Zlom nastal v roku 1824 vznikom tzv. portlandského cementu, ktorý si dal patentovať J. Aspdin, pri výrobe ktorého vychádzal z predošlých patentov 
  • Kvalita portlandského cementu postupne vytlačila všetky ostatné druhy cementu z trhu 
  • Portlandský cement ako prvý použil I. K. Brunnel v roku 1828 pri stavbe tunela pod rieku Temža 
  • Významným krokom bol vynález vystuženého betónu v roku 1830 
  • V 20. storočí nastúpila éra železobetónu, ktorá zmenila tvár moderného sveta na nepoznanie