Úspešný rodinný podnik (1920 – 1999)

Zakladateľ tradície výroby betónovej škridly Mediterran Kálmán Mészáros sa zaoberal výrobou škridiel v obci Neded na území dnešnej Slovenskej republiky. Ručne vyrobené tzv. „Mészáros škridly” sú viditeľné už viac ako 90 rokov na strechách domov hlavne v obciach Vlčany a Neded.

Vilmos Mészáros išiel v šľapajách svojho otca, a v roku 1995 v maďarskom meste Bóly začal vyrábať betónové škridly na poloautomatickej výrobnej linke.

Dnes už výrobná technológia zodpovedá moderným európskym požiadavkám kvality s výrobou na plnoautomatickej linke. Tretia generácia rodiny vstúpila do podnikania v roku 1997 a súčasne sa začal rýchly technologický vývoj.

Obdobie vývoja produktu (2000-2004)

Vďaka dynamickému vývoju výroby, výrobných technológií a investícií do rozvoja produktov bol počiatočný formát škridly Mediterran 15 nahradený modelom Mediterran 10, ktorý sme neskôr prekrstili s názvom Danubia.

V roku 2000 vo Vlčanoch (okres Šaľa) vznikla spoločnosť Mediterran Slovakia s.r.o.. Vo fabrike sa vyrába škridla na plnoautomatickej výrobnej linke, ktorá je zárukou vytvárania istej kontinuálnej zásobárne produktov a poskytnutia služieb na vynikajúcej úrovni.

V roku 2001 bola naša ponuka výrobkov rozšírená o produktovú líniu Coppo – Antická červená, ktorá svojou formou a farebnými odtieňmi evokuje pocit slnečného Stredomoria.

V roku 2003 sme náš sortiment rozšírili o kompletnú produktovú líniu Coppo, ktorá sa vyznačuje špeciálnou, dvakrát ošetrenou povrchovou úpravou. Táto škridla v ten istý rok získala aj veľkú cenu na výstave Construma v Budapešti.

Náš sortiment sa za 3 roky (2005-2007) zdvojnásobil

V roku 2005 naša spoločnosť rozšírila svoj sortiment o nový produktový rad. Dvakrát zakrivená tradičná “Bobrovka”, t.j. produktový rad Rundo dodáva príjemný obraz a estetický  vzhľad historickým budovám a je vhodná na pokrytie striech akéhokoľvek typu nových budov a je vynikajúci aj pri renováciách striech.

Škridla Rundo získala ešte v tomto roku ocenenie na významnej medzinárodnej výstave.

Nové rozmery v zachovaní trvanlivosti strešných škridiel (od roku 2008)

V roku 2008 sa sortiment výrobkov s povrchovou úpravou ColorSystem ďalej rozšíril o produktové rady Rundo, Danubia, Coppo a strešné krytiny Zenit Antická červená.

V tom istom roku bolo v Kunszentmiklós odovzdaná úplne nová továreň spoločnosti vybavená automatickou technológiou.

Ako pokračovanie úspešného príbehu bola v roku 2007 uvedená na trh škridla Zenit, ktorá svojou vzrušujúcou karbónovou farbou, jednoduchým obdĺžnikovým tvarom a čistým homogénnym povrchom predstavuje nový trend v porovnaní s tradičnými škridlami. Strešné krytiny Zenit sú vybavené špeciálnou povrchovou úpravou ColorSystem.

V roku 2009 sme uviedli na trh produktovú líniu Vlčanka, ktorá sa vyznačuje svojimi prirodzenými farbami.

V roku 2010 sme ako výsledok dlhého výskumu vyvinuli proces povrchovej úpravy EVO, ktorý poskytuje našim škridlám prvotriednu ochranu a trvanlivosť.

V roku 2015 sme zaviedli novú produktovú líniu Synus. Synus je betónová strešná krytina s jedinečným vlnitým profilom – sínusoidou. Je vyrobená z vysokokvalitného farbeného betónu s dvojnásobnou povrchovou úpravou.

Vývoj značky

V roku 2010 sa po dôkladných prípravných a výskumných prácach zmenil obraz spoločnosti Mediterran. Značka dostala modernú farebnú koncepciu, ktorá odráža náš inovatívny spôsob myslenia, je dobre rozpoznateľná a vyčnieva z radu. Značku sprevádzala silná komunikácia.

Značka spoločnosti v roku 2015 bola zmenená na TERRAN. Hlavným dôvodom rebrandingu značky je skutočnosť, že ponuka spoločnosti sa postupne rozrástla a odklonila od výroby strešných krytín typických pre oblasť Stredozemného mora, čo označenie Mediterran evokovalo. Postupne sa zmenil aj cieľový trh spoločnosti a v súčasnosti väčšina zákazníkov pochádza zo strednej Európy. Vypustenie prívlastku Medi a nové označenie Terran má symbolizovať spoločnosť, ktorej produkty svojou kvalitou i dizajnom obstoja kdekoľvek na svete.

Dnes naša spoločnosť pôsobí ako medzinárodne uznávaný výrobca betónových škridiel a kompletných strešných systémov. V našej spoločnosti Mediterran Slovakia, s.r.o. sú základnou požiadavkou vedecko-výskumné a vývojové práce a dopyt po najvyššej kvalite. Iba tak môžeme dosiahnuť náš najdôležitejší cieľ: spokojní zákazníci.

Vízia do budúcnosti

Okrem nadčasovej kvality našich výrobkov je filozofiou našej spoločnosti aj vytvorenie novej, životodarnej atmosféry s jedinečnými tvarmi a farbami. Podnikáme vážne kroky pri vývoji produktu, aby ste popustili uzdu svojej fantázii a vybrali strešnú krytinu, ktorá najlepšie vyhovuje vášmu vkusu a štýlu.

História betónu 

V súčasnosti je betón najpoužívanejším stavebným materiálom sveta, pričom pokrýva široké spektrum využitia. Prešiel však dlhú cestu, kým sa stal neodmysliteľnou súčasťou nášho života. Jeho história sa začala písať v roku 7000 p. n. l., avšak nešlo o čistý betón ale skôr o zmes vápenatej malty a kameniva, ktorá sa našla v Izraeli ako súčasť podlahy jednoduchého domu. Podobné nálezy sa našli tiež v Sýrii, na srbských brehoch Dunaja, v Egyptskej ríši, či v oblasti Grécka a Ríma. 

  • Technológiu betónu neskôr podstatne zdokonalili Rimania a zhotovili z neho mnohé stavby, ktoré stoja dodnes, napríklad Pantheon v Ríme 
  • Po obrovskom rozmachu betónu prišlo obdobie jeho úplného zaniknutia a následné znovuobjavenie v 18. storočí počas priemyselnej revolúcie 
  • Vznikali nové patenty s cieľom znovuobjaviť zabudnutú technológiu výroby betónu 
  • Prvé cementy sa vyrábali pri nízkych teplotách a ich vlastnosti sa výrazne menili 
  • Zlom nastal v roku 1824 vznikom tzv. portlandského cementu, ktorý si dal patentovať J. Aspdin, pri výrobe ktorého vychádzal z predošlých patentov 
  • Kvalita portlandského cementu postupne vytlačila všetky ostatné druhy cementu z trhu 
  • Portlandský cement ako prvý použil I. K. Brunnel v roku 1828 pri stavbe tunela pod rieku Temža 
  • Významným krokom bol vynález vystuženého betónu v roku 1830 
  • V 20. storočí nastúpila éra železobetónu, ktorá zmenila tvár moderného sveta na nepoznanie